Széleskörű összefogással és ágazatokon átívelő közös munkával lehet sikeresen megállítani az élővilág sokszínűségének csökkenését, ebbe a folyamatba illeszkedik az áramszolgáltatókkal évek óta folytatott együttműködés is – jelentette ki az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára a 12. MAVIR madárvédelmi online konferencián.

Balczó Bertalan beszédében elmondta: az előzetes vizsgálatoknak, felméréseknek és az ágazatok közötti együttműködésnek azért van kiemelt jelentősége, hogy a gyakorlatban madárvédelmi szempontból megalapozott döntések születhessenek. Példaként hozta fel, hogy már több mint 500 műfészket helyezett ki nagyfeszültségű távvezeték oszlopaira a MAVIR, amellyel nagyban hozzájárult a kerecsensólyom megőrzéséhez, hiszen a fokozottan védett faj Magyarországon fészkelő állományának mintegy 60 százaléka ezeken az oszlopokon költ.

A közösségi jelentőségű természeti értékek hosszú távú megőrzését és fejlesztését célozta az az Agrárminisztérium vezetésével megvalósuló projekt, amelynek egyik fontos eleme volt a szabadvezetékek madárbarát átalakításához szükséges stratégiai vizsgálatok elvégzése. Emellett sikerült a regionális áramszolgáltatók térinformatikai adatbázisát egy országosan egységes, madárvédelmi szempontú adatbázisba rendezni. A helyettes államtitkár hangsúlyozta: ennek köszönhetően pontos információk állnak rendelkezésre arról, hogy hány kilométer veszélyes, illetve már kezelt vezetékszakasz található hazánkban.

Balczó Bertalan kiemelte, hogy jelenleg összesen mintegy 10 ezer kilométernyi földkábelt tartanak nyilván az országban az áramszolgáltatók, ennek 40 százaléka található a madárvilág szempontjából fontosabb külterületen. Emellett további, több mint 4 ezer kilométernyi szabadvezeték kapott valamilyen madárbarát kezelést, amely szintén csökkenti a madárpusztulást. Ezzel összesen 1600 kilométerre tehető azon szakaszok hossza, amelyek a két legjobb minőségű madárbiztonsági besorolással rendelkeznek. A helyettes államtitkár hozzátette: ezek az eredmények mind megalapozzák a jövőbeni munkát.

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. immáron hetedik alkalommal vesz részt a konferencia szervezésében – emelte ki köszöntőjében Bozzay Péter, a társaság ügyvezetője. Beszédében a konferencia résztvevőinek figyelmébe ajánlotta Magyarország első természetvédelmi témájú LIFE integrált projektjét, amelyet a társaság koordinál. Mint elmondta: a Grassland-HU célkitűzése elsősorban a hazai gyepek és a hozzájuk kötődő emlős, madár és gerinctelen fajok fajvédelmi programjainak elkészítése-revíziója. Ilyen madárfaj például a kerecsensólyom vagy a hamvas rétihéja, amelyek nem egyszer voltak már témái a korábbi évek MAVIR konferenciáinak.

Forrás: AM Sajtóiroda, Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.

Cikk megosztása