„Olyan alapvető változást jelent a tanyaprogram, amelyen akár a magyarság megmaradása is múlhat, hiszen ennek segítségével a vidéki térségben élő családok megtalálhatják a megélhetésüket” – jelentette ki Ángyán József, a vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára a Tanyafejlesztési Program első szakmai tájékoztató rendezvényén Lakiteleken.

Az államtitkár szerint nemcsak a vidéki térségek, a tanyákon és falvakon élők sorsa múlik a változáson, a város is rá van utalva a saját vidékére. Ideje, hogy a tanyákon élők is visszanyerjék azokat a jogokat, amelyek minden magyar állampolgárt megilletnek. A támogatásra idén 930 millió forintot különítettek el, de a minisztérium azon dolgozik, hogy ez az összeg jóval magasabb legyen-hangsúlyozta Ángyán József. A tanyaprogram szorosan kapcsolódik a demográfiai földprogramhoz: olyan fiatalokat kell vidékre csábítani, akik szívesen gazdálkodnának.

Csatári Bálint, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) elnöke kiemelte: a magyar tanya a honfoglalás óta létező településformánk, fontos része az ökológiai, a gazdálkodási, a települési rendszernek és a társadalomnak. Véleménye szerint a természetvédelem, és a helyi termékek irányába is bővíteni kellene a programot.

A Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet (VKSZI) felkészült a program gyakorlati végrehajtására és a rendelkezésre álló erőforrásokat koncentrálta – mondta Mezőszentgyörgyi Dávid, a VKSZI főigazgatója. Hangsúlyozta: a gyors és hatékony lebonyolítás érdekében a pályázatokat kizárólag elektronikus úton lehet benyújtani. A programnak köszönhetően a tanyagazdák és a végrehajtók között bizalmi viszony alakul ki. A pályáztatási rendszer viszonylag egyszerű - tette hozzá -, ugyanakkor az ellenőrzések a közpénzek szabályszerű felhasználására irányulnak, így szigorúak lesznek.

A Tanyafejlesztési Program a Nemzeti Vidékstratégia egyik kulcsfontosságú eleme. Kiemelt célja a tanyarendszer korszerű megújítása, valamint az ott élők helyzetének, gazdálkodásának támogatása. A programra fordítható 930 millió forint összesen 206 településen vehető igénybe, és szeptember 1-től 30-ig lehet pályázni a forrásokra. A Vidékfejlesztési Minisztérium szerint nemcsak a program lesz újszerű, a lebonyolítása is. A pályázatokat kezelő Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet (VKSZI) legfeljebb hatvan napos elbírálási idővel dolgozik majd, és a támogatott pályázókkal harminc napon belül szerződést köt.

A lakiteleki rendezvényen megjelent termelők, gazdálkodók, szakmai és civil szervezetek képviselői kérdéseket tehettek fel a programról és részletes tájékoztatást kaptak a pályázat gyakorlati tudnivalóiról is.

Forrás: VM VKSZI Sajtóosztálya

Cikk megosztása