Október hónap folyamán immáron két nemzetközi jeles nap kínál lehetőséget natúrparki térségeink gazdag táji örökségének megismerésére. „A földtudományi sokféleség világnapja” és „A táj nemzetközi napja” alkalmából 2022 októberében több natúrparki helyszínen helyi szakvezetők segítségével, élményszerűen ismerhetik meg az érdeklődők natúrparki tájainkat.

Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) – felkarolva a Földtudományok Nemzetközi Uniója kezdeményezését – International Geodiversity Day néven új jeles napot fogadott el. „A földtudományi sokféleség világnapja” időpontja október 6. A földtudományi (földtani, felszínalaktani és víztani) örökségünk népszerűsítését célul kitűző jeles naphoz kapcsolódóan október első két hétvégéjén hirdetik meg a világ több országában a Geotóp-napokat. Hazánk a Magyarhoni Földtani Társulat szervezésében már évek óta számos programmal csatlakozik e nemzetközi kezdeményezéshez (www.geotopnap.hu). A geotúrák között minden évben több natúrparki helyszínt is találhatnak az érdeklődők.

A táj nemzetközi napját az Európai Táj Egyezmény megvalósításának jegyében kezdeményezte az Európa Tanács 2017-ben. Időpontja minden év október 20., a tájegyezmény aláírásra történő megnyitásának évfordulója. Hazai natúrparkjaink már abban az évben elindították „Tájnapi tájséták natúrparkjainkban” című rendezvénysorozatukat, s hirdetnek meg azóta is minden évben változatos terepi programokat az évszaknak is köszönhetően varázslatos színekben pompázó natúrparki tájak megismerésére.

Natúrparkjaink az idén is tájséták szervezésével csatlakoznak e kontinensünk táji örökségének megőrzését és fenntartható hasznosítását elősegíteni hivatott kezdeményezésekhez. A meghirdetett natúrparki tájsétákról a természeti élményeket kedvelők részletes információt találnak a Magyar Natúrpark Szövetség központi honlapján (www.naturparkok.hu). Az idei Geotóp-napi programokról a Magyarhoni Földtani Társulat honlapján (www.geotopnap.hu/turak-2022) választhatják ki az érdeklődők a lakóhelyükhöz legközelebbi vagy a legizgalmasabb geotúrákat.

Natúrparkjaink több mint két évtizede tevékenykednek az élő és élhető vidéki tájak erősítése érdekében. A helyi hagyományokon alapuló, ugyanakkor a táj védelmében és a térségfejlesztésben is az innovatív megoldásokat kereső natúrparki közösségek száma évről évre örvendetesen gyarapszik. Immáron tizenhét, névhasználati címmel rendelkező natúrparkunk van. A 328 natúrparki település közigazgatási területe az ország területének 9,7%-ára terjed ki.

Az októberi jeles napokhoz kapcsolódó tájséták szervezésében a Natúrparki szakmai koordinációs hálózat tagjai, az Agrárminisztérium Természetvédelemért felelős Helyettes Államtitkársága, a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft., a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat és a Magyar Natúrpark Szövetség szakmai együttműködő partnerként vesznek részt.

Forrás: Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.

Cikk megosztása