Több mint 220 szakmai vendég részvételével rendezték meg a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetében a III. Baranyai Agrár Napot. Az agrártámogatások és a pályázati folyamatok, valamint a klímakérdés hangsúlyos témákként szerepeltek a találkozón.

A rendezvény egyik kiemelt megszólalója Viski József agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkár volt, aki részletesen ismertette az agrárfinanszírozás aktuális helyzetét. A Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Terven belül a feldolgozóüzemi és kertészeti pályázatok esetében júliustól várhatók döntések a benyújtott pályázatokról. Az állattartó szektorban a járvány utáni nehezebb körülmények miatt későbbi elbírálás várható. Az állattartók számára a finanszírozás jóval költségesebbé vált. A piac által beárazott kockázatok mellett exportkorlátozások és dráguló szállítási költségek is nehezítik a szektor helyzetét.

Az állattartók esetében jelenleg 350-400 milliárd forint áll rendelkezésre, miközben a beérkezett igények összege meghaladja a 700 milliárdot. A helyzet kezelése érdekében a precíziós géppályázat 100 milliárdos keretét csoportosítják át az állattartói projektekhez. Ezen felül további pályázati lehetőségek előkészítésén is dolgozik a szaktárca, például a terménytárolók számára. Kiemelt jelentőségű a 79 milliárd forintos keretösszeggel megjelent, fiatal gazdáknak vissza nem térítendő támogatást kínáló felhívás, amelyre a kérelmeket 2025. július 16-tól lehet benyújtani. A cél, hogy a benyújtott pályázatok esetében még idén nyáron vagy ősszel döntések szülessenek – hangsúlyozta az államtitkár.

Viski József felhívta a figyelmet a legfrissebb pályázatra, amely épp a finanszírozási környezet nehezebbé válására reagált. A COVID előtti alacsony kamatozású konstrukciók már nem elérhetők, ezért új megoldásokat dolgoztak ki. Az Agrár Széchenyi Kártya mellett mostantól kamattámogatással is segítik a gazdákat. A most induló kamatköltség támogatás a kamattámogatott forgóeszközhitelekhez hasonlóan az agrárvállalkozások széles köre számára elérhető – hangsúlyozta az államtitkár. Viski József elmondta: a vissza nem térítendő támogatás iránti kérelmek benyújtására 2025. június 2-től lesz lehetősége azoknak, akik a KAP Stratégiai Terv bizonyos intézkedéseinek keretében végleges beruházási támogatási okirattal rendelkeznek.

A Baranyai Agrár Napon Cseh Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke arról beszélt, hogy az európai mezőgazdaságot egyre erősebb támadások érik a klímaváltozás elleni fellépés jegyében. Hangsúlyozta, hogy a mezőgazdaság globálisan csupán a károsanyag-kibocsátás 10 százalékáért felelős, ennek is jelentős része biometán, amely lebomlik és visszakerül a természetbe.

Az alelnök példaként hozta fel, hogy Brazíliában háromszor annyi marha van, mint az EU-ban, így az állattartás csökkentése Európában csak a húsimport növekedéséhez vezetne. Rámutatott arra is, hogy az importált zöldségek és gyümölcsök – például az egyiptomi szamóca – versenyhátrányba hozzák az uniós termelőket a lazább szabályozás miatt. Jakab István, a MAGOSZ elnöke ehhez csatlakozva hangsúlyozta: „Nálunk az Európai Unió tagállamaiban meghatározott feltételek között lehet gazdálkodni, akkor van támogatás. Ezzel szemben a harmadik országokból érkező termékek alig esnek át ellenőrzésen, ami súlyosan torzítja a versenyt.”

A rangos szakmai eseményt a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. Baranya vármegyei vidék- és térségfejlesztési szakértőjének fóruma zárta. Az eseményen Őri Zsuzsa a környékbeli gazdálkodókat és döntéshozókat tájékoztatta a legújabb pályázati lehetőségekről, kiemelt figyelmet fordítva a fiatal gazda pályázatra.

Forrás: Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.

Cikk megosztása