A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. szervezésében több mint 150 vidéki porta csatlakozott a nyár végén kezdődő Nyitott Porta Napokhoz, hogy bemutassa a hazai vidéki élet sokszínűségét. Az eseményeken a látogatók betekintést nyerhetnek az állattartás, a növénytermesztés és a vidéki gasztronómia világába.
A Nyitott Porta Napok keretében 2025. augusztus 23. és október 4. között országszerte több mint 150 családi gazdaság, pince és manufaktúra nyitja meg kapuit az érdeklődők előtt. A rendezvénysorozat egyik kiemelt helyszíne a Vasfüggöny térsége, ahol szeptember 27–28-án várják a porták a vendégeket. A sikeres eseménysorozat érdekében a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egysége előkészítő szakmai napot szervezett Nádasdon, a Pannon Helyi Termék Klaszter és a Westpannon Kft. közreműködésével. A fórum célja a porták és a turisztikai szolgáltatók közötti együttműködés elősegítése.
A résztvevők a fórum során megismerhették a Nyitott Porta Napok célkitűzéseit és működését. Az előadók sikeres példákon keresztül mutatták be, hogyan válhat egy-egy porta vonzó élményponttá. Gyakorlati tanácsokat kaptak többek között a vendégfogadás, a gasztronómiai kínálat összeállítása és a kommunikációs stratégiák területén is, hogy felkészülten fogadhassák a látogatókat.
Matoltsy Zsolt előadásában kiemelte: „Magyarországon az agroturizmus ismertsége alacsony”, ezért kiemelt cél, hogy ez a lehetőség minél szélesebb körben ismertté váljon. Az események előzetes bejelentkezés nélkül is látogathatók, színes programokkal kiegészítve. Matoltsy hangsúlyozta: „A kommunikáció fő csatornája a Facebook”, ahol eddig már több mint száz programot hirdettek meg.
A Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség elnöke, Pénzes Erzsébet beszámolt arról, hogy a kerékpárosbarát szemléletet is beépítették a programba. A „Tekerj a zöldbe!” program keretében olyan túrákat szerveznek, amelyek a porták köré szerveződnek. A túravezetők díjazásban részesülnek, és segítik a kerékpárosokat abban, hogy biztonságosan és szervezetten juthassanak el a résztvevő helyszínekre. Az útvonalak kijelölése és tematizálása jelenleg is zajlik.
A porták és a kerékpárosbarát szolgáltatók térképre kerülnek, így a látogatók könnyen megtervezhetik kirándulásaikat. Azok a porták, amelyek nemcsak a Nyitott Porta programsorozaton várnak vendégeket, beléphetnek a kerékpárosbarát szolgáltatói hálózatba. Emellett kampányok, hírlevelek és a Kerékpárosbarát applikáció is segíti a tájékozódást és a programajánlást, így a bringások számára is vonzó és elérhető lesz a rendezvénysorozat.
A Stílusos Vidéki Éttermiség Egyesület (SVÉT) elnöke, Ruprecht László szerint az éttermek kulcsszerepet töltenek be a gasztronómiai koncepcióban. Hangsúlyozta, hogy az étterem nem nyitott porta, viszont kapcsolódni tud a portákhoz, akár kitelepüléssel, akár az alapanyagok helyi beszerzésével. A program célja, hogy a termelői termékek a gasztronómia vérkeringésébe is bekerüljenek, erősítve ezzel a termelők és az éttermek közötti kapcsolatot.
A SVÉT marketingkommunikációval és rendezvényeken való jelenléttel is támogatja a programot. Kiemelt esemény lesz a tatai SVÉT, ahol éttermek, borászatok, termelők és külföldi vendégek is találkoznak. Emellett az OMÉK-on is jelen lesznek, ahol a vidéki gasztronómia kap főszerepet. Minden Nyitott Porta-hétvége előtt tematikus kampány indul, amely egy-egy szezonális alapanyagra épül, és megjelenik az éttermi kínálatban is.
A programban részt vevő éttermek akár esti záróprogramokat is szervezhetnek, a porták napközbeni eseményeit követően. A nem SVÉT-tag éttermek számára is készülnek felkészítő anyagok, hogy mindenki megfeleljen a minőségi gasztronómiai elvárásoknak. Ruprecht László szerint a kezdeményezés hosszú távon is sikeres lehet, és hozzájárulhat a termelők és az éttermek közötti kapcsolat újraépítéséhez, valamint a helyi termékek oktatási rendszerekbe történő bevezetéséhez is.
A Nyitott Porta Napok szakmai partnerei között szerepel a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség, a Stílusos Vidéki Éttermiség Egyesület (SVÉT), a Kislépték Egyesület és a Pannon Helyi Termék Klaszter.
Forrás: Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.