A mezőkeresztesi Szöcskeegér Szökkenés vetélkedőn közel száz gyermek ismerkedett meg a fokozottan védett rágcsálóval és élőhelyének fontosságával. A gyerekek nemcsak a magyar szöcskeegeret ismerhették meg, de a területen élő más élőlényeket is, például a ragadozómadarakat, a táplálékát jelentő szöcskéket, sáskákat és növényeket is.

Szöcskeegér szökkenés néven rendeztek vetélkedőt a Mezőkeresztesi Kossuth Lajos Általános Iskola területén, amelyet az Év Emlőse, a magyar szöcskeegér jegyében rendeztek meg. Az eseményt a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. Vadonleső Programja, az Agrárminisztérium Természetmegőrzési Főosztálya és a Magyar Természettudományi Múzeum közösen szervezte. A versenyre a Borsodi-Mezőség általános iskoláiból érkeztek 4. és 5. osztályos tanulók, hiszen ezen a területen fordul elő a világállomány szinte teljes egésze. A rendezvény célja az volt, hogy a helyben élő fiatalok figyelmét felhívja a magyar szöcskeegérre, amelynek védelme kizárólag Magyarország felelőssége.

A mintegy száz gyerek húsz csapatban, tíz állomáson teljesített játékos és interaktív feladatokat, amelyek során testüket és elméjüket is meg kellett mozgatniuk. A vetélkedő során megismerték a magyar szöcskeegér élőhelyét, viselkedését, táplálkozási szokásait, természetes ellenségeit és azokat a tényezőket, amelyek veszélyeztetik a faj fennmaradását.

A legnépszerűbb feladatok között szerepelt az a játék, amelyben a gyerekeknek a szöcskeegér szerepébe bújva kellett kötelek között kúszniuk úgy, hogy ne mozduljanak meg a csengettyűk, amelyek a ragadozómadarak észlelését szimbolizálták. Emellett ügyességi játékokban is megmérettettek, például a szöcskeegér ugrási képességeinek utánzásában.

A gyerekek nemcsak a magyar szöcskeegérrel ismerkedhettek meg, hanem a környezetében élő más fajokkal is – így például ragadozómadarakkal, szöcskékkel, sáskákkal és növényekkel –, hogy megértsék, a fajvédelmet csak élőhelyének megőrzésével lehet hatékonyan megvalósítani.

A verseny állomásainál elrejtett kulturális és természeti értékekre utaló jelek (például matyó terítő, Ramsar felirat, csodaszarvas jelkép) felismeréséért plusz pont járt a csapatoknak. Emellett magyar szöcskeegér-szakértők is jelen voltak, akiket a gyerekeknek kérdésekkel kellett azonosítaniuk a pontszerzés érdekében.

A legtöbb pontot gyűjtött csapatokat a Vadonleső Program ajándékcsomagja jutalmazta, és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai természetvédelmi foglalkozást tartanak majd az érintett osztályok számára.

Forrás: Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.

Cikk megosztása